Detta är utbildningsutskottet för dig som läser sjuksköterskeprogrammet och röntgensjuksköterskeprogrammet
ORUR träffas ca 3-4 gånger/termin.
Önskar du bli terminsrepresentant så kontaktar du orur@vavslund.se.
Detta är utbildningsutskottet för dig som läser arbetsterapeutprogrammet.
ATUR träffas ca 3-4 gånger/termin
Önskar du bli terminsrepresentant så kontaktar du atur@vavslund.se
Detta är utbildningsutskottet för dig som läser specialistsjuksköterskeprogrammet, barnmorskeprogrammet och master inom medicinsk vetenskap
MUR träffas ca 3-4 gånger/termin.
Önskar du bli terminsrepresentant så kontaktar du mur@vavslund.se / utbildning@vavslund.se
Sexmästeriet är ett utskott som anordnar festliga evenemang och ansvarar för olika sittningar och pubar under året.
Syftet med utskottet är att skapa gemenskap inom kårsektionen genom att arrangera sittningar för alla medlemmar. Sittningar kan hållas på nationer, eller andra lokaler i Lund.
Du kan söka till utskottet under den stora utlysningsperioden som sker under vårterminen.
För frågor och kontakt nås sexmästeriet på
Högtidsmarskalkeriet anordnar alla högtidsevenemang inom VÅVS. Marskalkeriet är även delaktiga i arrangerandet av kårens stora bal - Corbalen tillsammans med Medicinska Föreningen.
Utskottet arrangerar även VÅVS egna bankett, Festum Curae som hålls årligen i maj. Utskottet är även delaktiga i arrangering av examensceremonier vid slutet av varje termin, och stöttar termin 6 studenter i planeringen av examen.
Du kan söka till utskottet under den stora utlysningsperioden som sker under vårterminen.
För frågor och kontakt nås högtidsmarskalkeriet på
JÄMLIK-utskottet arbetar för att jämställdhet- och likabehandlingsfrågor uppmärksammas och arbetas med inom våra utbildningar samt representerar studenter i dessa frågor inom fakulteten och universitetet. Utskottet arrangerar även evenemang för att lyfta jämställdhet-och likabehandling frågor och hanterar tillsammans med studentmiljöutskottet och presidiet ärenden som rör kränkande behandling och diskriminering.
För frågor och kontakt nås JÄMLIK på
Aktivitetsutskottet arrangerar olika aktiviteter för VÅVS medlemmar. Dessa kan vara fysiska aktiviteter, kulturella aktiviteter eller en blandning av detta.
Syftet med utskottet är att erbjuda varierande aktiviteter för att ge möjlighet att ta en pluggpaus och träffa nya människor.
Du kan söka till utskottet under den stora utlysningsperioden som sker under vårterminen.
För frågor och kontakt nås aktivitetsutskottet på
Novischeriet tar hand om alla nya studenter som börjar på våra utbildningar och ser till att de lär känna varandra och känner sig välkomna.
Utskottet leds av fyra novischgeneraler som samarbetar med våra underbara faddrar för att säkerställa att alla studenter får en så bra studiestart som möjligt.
Under de första två veckorna av terminen arrangeras det olika evenemang och aktiviteter. Exempel på dessa är sittningar, stadsvandring, 5-kamp, grillkväll med mera!
Om du är ny i Lund så är detta ett ypperligt tillfälle att komma in i Lundalivet och skapa oförglömliga minnen!
För frågor och kontakt nås novischeriet på
Internationella utskottet ser till att alla utbytesstudenter och internationella studenter blir välkomnade till Lund och VÅVS. Utskottet är även aktiva på fakulteten inom “mentorskapsprogrammet” och representerar studenterna i de internationella kommittéerna. Utskottet jobbar även med att bredda internationella möjligheter för våra studenter. Syftet är att öka kännedom om internationella möjligheter inom våra yrken i en globaliserad värld. Utskottet leds av en ordförande, vice ordförande, inrese- och utreseansvarig. Utskottet kan hålla i olika event såsom föreläsningar, tipsrundor och frågestunder med olika verksamheter och organisationer.
För frågor och kontakt nås internationella utskottet på